دوره بازرسی جوش
سیستم وبلاگ دهی

منشاء خبر «فتوا برای به کنیزی گرفتن زنان شیعه در عربستان» به اردن رسید/ آخرین خبرها از دریافت دیه شهدای منا

مجله تفریحی و سرگرمی بیست و چهارها تقدیم می نماید: منشاء خبر «فتوا برای به کنیزی گرفتن زنان شیعه در عربستان» به اردن رسید/ آخرین خبرها از دریافت دیه شهدای منا در مجله سرگرمی و تفریحی بیست و چهارها:

سر منشاء خبر «فتوا برای به کنیزی گرفتن زنان شیعه در عربستان« به اردن رسید/ آخرین خبرها از دریافت دیه شهدای منابه گزارش گروه فضای مجازی گروه خبری مجله تفریحی و سرگرمی بیست و چهارها به نقل از میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفتگویی تفصیلی به بیان آخرین اخبار درباره حادثه منا و پیگیری دریافت دیه شهدا، شایعات مربوط به فتوای خطیب مکه علیه زنان شیعه و مسائل دیگر پرداخت.

در زیر بخشی از گفتگوی او را می خوانید:

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره‌ی سرانجام پرونده شهدای منا و مسجدالحرام، با توجه به آخرین مذاکرات صورت گرفته با عربستان برای پرداخت غرامت به بازماندگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و پیگیری سریع این پرونده، گفت: شاید به دلیل آگاه نبودن از تلاش‌های انجام شده، ناراحتی‌هایی ایجاد شده باشد، لیکن به هیچ وجه مسئله شهدای منا و مسجدالحرام را رها نکرده‌ایم و از همان روز نخست هر چه تلاش داشتیم به کار گرفته‌ایم تا به نتیجه برسیم.

وی افزود: وقتی رابطه سیاسی قطع است و از سوی دیگر دشمنی‌ها هم افزایش یافته و کارشکنی‌هایی صورت گرفته که کار را مشکل کرده است و کسی نمی‌تواند برای گفت‌وگوی دوجانبه برود، بنابراین پیگیری چنین مسائلی به درازا می‌کشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر توضیح داد: عربستان مسائل مربوط به این دو پرونده را از یکدیگر جدا کرده است. آن‌ها پرداخت غرامت شهدای مسجدالحرام را آغاز کرده‌اند. درباره شهدای ایرانی مسجدالحرام نیز اعلام کرده‌اند که این غرامت را پرداخت می‌کنند. در دو سفر رییس سازمان حج به عربستان نیز در این باره با قوت مسائل مطرح شده است. به آن‌ها گفته‌ایم که در شرایط قطع روابط، ما به عنوان متولی حج می‌توانیم مبالغ مربوط به زائران را دریافت و به آن‌ها پرداخت کنیم. وزارت حج عربستان نخست این موضوع را پذیرفت، اما وزارت خارجه آن کشور قبول نکرد. پیگیری‌های زیادی در این باره انجام شد تا از طریق دفترنمایندگی عربستان در سازمان ملل این کار انجام شود. دوستان وزارت خارجه کشورمان نیز تماس‌هایی گرفته و موضوع را دنبال کرده اند.

وی بیان کرد: ما درباره فاجعه منا و مسجدالحرام ساکت نبوده‌ایم برای همین وکیلی را از عربستان انتخاب کردیم که قاعدتا باید وزارت خارجه کشورمان این کار را انجام می‌داد، ولی آن‌ها گفتند بودجه‌ای برای آن ندارند. به هر حال پرونده را با همکاری دادستان محترم کل کشور و وزارت خارجه پیگیری کردیم و مبلغی علی‌الحساب پرداخت شد و آن وکیل پیگیری‌ها را آغاز کرد، اما عربستان اعلام کرد که سفارتخانه ایران باید وکالت‌نامه را مُهر کند که به دلیل نبود سفارتخانه در عربستان مشکلاتی ایجاد شد. بنابراین موضوع را به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل ارجاع دادیم.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت گفت: امیدواریم پیش از حج امسال غرامت شهدای مسجدالحرام حل شود که اگر این اتفاق رخ دهد، وکیل را موظف می‌کنیم پرونده منا را نیز پیگیری کند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: فاجعه منا را مستندنگاری کرده‌ایم و با ۸۰۰ حاجی مصاحبه‌هایی انجام شده، علاوه بر آن تمام رسانه‌ها رصد شده‌اند تا آثار این حادثه از بین نرود. از نظر فقهی نیز موضوع  را بررسی و به این استدلال رسیده‌ایم که اگر فرض کنیم عربستان مقصر نباشد، ولی بر اساس  قاعده «قتیل‌الزحام» آنها باید دیه شهدا را پرداخت کنند. همه این مستندات برای وزیر حج عربستان فرستاده شده تا به کمیته حقیقت‌یاب تحویل داده شود که هنوز نتیجه را اعلام نکرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر گفت: حمله به سفارت عربستان کار اشتباهی بود و متاسفانه مسیر این پیگیری‌ها را طولانی کرد. در حج امسال گفت‌وگوها درباره منا را همچنان ادامه می‌دهیم  و تاکنون هم درباره این موضوع کوتاهی نکرده‌ایم و اگر کسی از خانواده‌های شهدا به حج و زیارت آمده آن‌ها را پذیرفته‌ایم. حق را به آن‌ها می‌دهیم، چون داغدیده‌اند و موضوع را حتما پیگیری می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان مسئله قتیل‌الزحام را پذیرفته است، اظهار کرد: نگفته‌اند که قبول نداریم، چون قاعده فقهی است. اما در رابطه با این حادثه مهم براحتی نمی‌گویند که مقصریم، به هرحال بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این اتفاق عمدی نبوده و دلیلی برای آن پیدا نکرده‌ایم. البته سوءتدبیروجود داشت و معتقدیم اگر روابط سیاسی به هم نمی‌خورد و ایران در کمیته حقیقت‌یاب حضور می‌یافت، می‌توانستیم به نتایج بهتری برسیم. مأیوس نیستیم و موضوع را همچنان پیگیری می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت درباره پیگیری پرونده فاجعه منا از سوی سایر کشورها، گفت: بیشتراین کشورها روابط دوستانه ویا ملاحظاتی با عربستان دارند. مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات‌شان گله کردند که هیچ کشوری جز ایران از حقوقش درفاجعه منا دفاع نکرد، ولی ما ایستاده‌ایم و این به معنای آن نیست که با درگیری می‌خواهیم به نتیجه برسیم. اگرعربستان مستندات بخواهد درآنچه ما ارائه کرده‌ایم همه چیز مشخص است.

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد: معتقدم درمحاکم بین‌المللی خیلی کار را نمی‌توان پیش برد. باید موضوع را از طریق عربستان پیش ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر سپس به وضعیت حج امسال پرداخت و با تاکید بر این‌ که ما مسائل «محرمانه در حج» نداریم و همه چیز شفاف است، افزود: تاکنون همه کارها به خوبی و مطابق برنامه‌ریزی پیش رفته است.

وی گفت: برخی به اشتباه گفته‌اند ما حج را از مسائل سیاسی جدا کرده‌ایم، درحالی که این طور نیست، حج را از روابط دوجانبه جدا کرده‌ایم تا در شرایطی مثل حالا که روابط قطع است، حج متوقف نشود، چون حج یک واجب مهم شرعی است و آن‌ها (عربستان) نیز پذیرفته است.

 

از نقد تا دروغ‌پراکنی در حج

 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر بیان کرد: نگاه ما در حج کاملا با برخی فضاسازی ها متفاوت است. وقتی اخبار دروغ منتشر می کنند چگونه می‌شود به این اخبار اعتماد کرد. طرف ما در حج اصلا دولت عربستان نیست، بلکه بخش خصوصی این کشور است. باید در این موضوع واقع‌نگر باشیم. تلاش ما در گذشته این بود که روابط دو کشور نزدیک‌تر شود، ولی چند حادثه اجازه نداد این هدف محقق شود. سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران این است که با همسایگان خود دوستی داشته باشد که اگر این سیاست منطقه‌ای  اجرا شود برکات فراوانی برای منطقه و در سطح بین‌المللی خواهد داشت.

اخبار دروغ در حج گذشته یکی از دردناک‌ترین مسائل بود و انرژی زیادی صرف شد تا از رواج آن جلوگیری شود. نماینده‌ مجلسی می‌گفت بودجه حج به اندازه کل بودجه عمرانی کشور است. می‌گفتند خطیب مسجدالحرام خون شیعیان و به کنیزی گرفتن بانوان شیعه را حلال اعلام کرده. گفتند بانوانی هنگام حج گم شده‌اند و هیچ وقت پیدا نشده‌اند. تاکید ما روی واقع‌نگری است، نباید اجازه داد با انتشار اخبار دروغ مردم دچار مشکل شوند

وی با تأکید بر ضرورت انتشار اخبار درست و دقیق، اظهار کرد: زمانی یکی از نمایندگان مجلس گفته بود؛ بودجه حج در سال به اندازه کل بودجه عمرانی کشور است. چنین موضوعی اصلا صحت نداشت و اصلا در مقایسه با بودجه کشور قابل توجه نیست.

سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: سال گذشته برای جلوگیری از رواج اخبار دروغ انرژی زیادی صرف شد. می‌گفتند خطیب مکه ریختن خون شیعیان را حلال اعلام کرده و گفته زنان شیعه را به کنیزی بگیرید. اگراین موضوع درست بود نقل آن را بدون اشکال می‌دانستیم، ولی شش ماه خطبه‌های مسجدالحرام را رصد کردیم، یک کلمه از این جمله‌ها را پیدا نکردیم. نتایج تحقیقات ما به شخصی در اردن رسید که متأسفانه صدا و چهره‌اش شبیه خطیب مسجدالحرام بود و با نسبت دادن و جایگزین کردن این شخص به مردم گفتند مکه نروید. برخی هم حرف‌های کاملا دروغی را در گذشته مطرح کرده‌اند و گفته‌اند بانوانی هنگام حج گم شده‌ و هیچ‌وقت پیدا نشده‌اند. این موضوع را حتی به دوره‌ی حج خونین (۱۳۶۶) نسبت دادند. درحالی‌که بنده از سال ۱۳۵۹ در حج بوده‌ام و مطلعم که این اخبار کذب محض است و هرگزچنین اتفاقی نیافتاده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر بیان کرد: تأکید ما روی واقع‌نگری است. اخبار دروغ در سال گذشته یکی از دردناک‌ترین مسائل بود، کار به جایی رسید که وقتی می‌گفتیم دروغ را نقل نکنید فکر می‌کردند از رژیم خاصی حمایت می‌کنیم. معتقدم همیشه باید واقعیت‌ها را گفت و اجازه نداد با انتشار اخبار دروغ مردم با مشکل مواجه شوند. 

منبع: ایسنا

/انتهای پیام

مجله سرگرمی بیست و چهارها - کلیه مطالب از سایت های مجاز تهیه شده است و مجله بیست و چهارها مسئولیتی در قبال محتوی ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


مشاهده : منشاء خبر «فتوا برای به کنیزی گرفتن زنان شیعه در عربستان» به اردن رسید/ آخرین خبرها از دریافت دیه شهدای منا

منشاء خبر «فتوا برای به کنیزی گرفتن زنان شیعه در عربستان» به اردن رسید/ آخرین خبرها از دریافت دیه شهدای منا

15 May 2018 | 2:47 pm

دوره بازرسی جوش
درج آگهی رایگان