دوره بازرسی جوش
سیستم وبلاگ دهی

مردم نباید نگران بالان بودن آنتی بیوتیک مواد غذایی باشند

مجله تفریحی و سرگرمی بیست و چهارها تقدیم می نماید: مردم نباید نگران بالان بودن آنتی بیوتیک مواد غذایی باشند در مجله سرگرمی و تفریحی بیست و چهارها:

به گزارش گروه خبری مجله تفریحی و سرگرمی بیست و چهارها به نقل از مهر، دکتر یزدان پناه استاد گروه سم شناسی دانشکده داروسازی در حاشیه برپایی کارگاه بین المللی آموزش روش های شناسایی سریع آنتی بیوتیک در مواد غذایی با استفاده از روش های کشت میکروبی که با حضور متخصصان انستیتو سلامت غذای دانشگاه واخنینگن هلند، در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به تاریخچه اجرای فاز اول برنامه ملی توسعه سلامت غذا، اظهارداشت: این برنامه ملی با عنوان توسعه و انتقال فناوری روش های غربالگری و پیشرفته آنالیز انواع آلاینده های مواد غذایی با اولویت شناسایی تقلبات در مواد غذایی و استقرار آنها در آزمایشگاه های کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو، در سال ۹۳ به تصویب رسید. تصویب این برنامه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عنوان R&D سازمان غذا و دارو صورت گرفت.

وی با اشاره به اجرای موفق این برنامه ملی در سال های ۹۳ تا ۹۶، افزود: پس از اولویت بندی آلاینده ها و تقلبات در مواد غذایی برای اولین بار در کشور موضوع تجهیز آزمایشگاه های کشور برای شناسایی سریع و پیشرفته آلاینده ها، جذب نیروی انسانی متخصص، آموزش نیروی انسانی متخصص در داخل و خارج از کشور، راه اندازی و استقرار این روش ها در مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه و آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو در دستور کار قرار گرفت.

استاد گروه سم شناسی دانشکده داروسازی در خصوص این دوره آموزشی گفت: یکی از بخش های این دوره آموزشی ۵ روزه، آموزش روش های شناسایی انواع آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی با تست غربالگری میکروبی است که توسط محققان انستیتو سلامت غذای RIKILT دانشگاه واخنینگن هلند با همکاری مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در حال برگزاری است.

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل میزان آنتی بیوتیک در مواد غذایی از دو روش پیشرفته و سریع استفاده می شود؛  که در این دوره  آموزش روش سریع با حضور متخصصان ایرلندی با استفاده از تست رن داکس برگزار شد. در کارگاه دوم نیز  متخصصان هلندی، مجارستانی و ایرلندی آموزش روش های پیشرفته کنترل مواد غذایی را ارایه دادند. در واقع این دوره علمی ارزشمند و انتقال دانش و تکنولوژی با مشارکت متخصصان مجارستان و هلند و کیت تجاری نیز توسط متخصصان ایرلندی برگزار شد.

یزدان پناه در ادامه گفت: با توجه به اهمیت آنتی بیوتیک در مواد غذایی نظیر گوشت، شیر، عسل و…، همچنین به دلیل احتمال مقاومت میکروبی در آنها باید کنترل میزان آنتی بیوتیک مواد غذایی به شکل دقیق انجام پذیرد. از سوی دیگر با اضافه شدن لیست آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی باید توانمندی و دانش کنترل انواع آنتی بیوتیک ها شناسایی شود تا مواد غذایی سریعا و با روشی ارزان و قابل اعتماد در اختیار مردم قرار بگیرد. در نهایت باید شرایطی فراهم شود که مردم اطمینان حاصل کنند آنتی بیوتیک موجود در مواد غذایی استاندارد و کمتر از حد مجاز است و تهدیدی برای سلامتی آنان محسوب نمی شود.

مجری برنامه جامع توسعه سلامت غذا، ضمن تشریح برنامه های آتی این مرکز گفت: پس از استقرار روشهای مذکور در آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو و مرکز تحقیقات آموزش کشوری، گام بعدی این مرکز انجام این روش ها در آزمایشگاه های کنترل کیفی مواد در سطح دانشگاه ها و آزمایشگاه های خصوصی خواهد بود. همچنین طرح بررسی آفت کش ها، روش های شناسایی آنتی بیوتیک در لبنیات و  آموزش به متولیان و کارشناسان سازمان دامپزشکی به دلیل اهمیت لبنیات در سبد غذایی مردم از دیگر برنامه های این مرکز است.

مجله سرگرمی بیست و چهارها - کلیه مطالب از سایت های مجاز تهیه شده است و مجله بیست و چهارها مسئولیتی در قبال محتوی ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


مشاهده : مردم نباید نگران بالان بودن آنتی بیوتیک مواد غذایی باشند

مردم نباید نگران بالان بودن آنتی بیوتیک مواد غذایی باشند

9 May 2018 | 6:20 am

دوره بازرسی جوش
درج آگهی رایگان